Cars

Próby spekulacji złotem w przypadku niewielkich, domowych nakładów nie są sposobem na natychmiastowy zastrzyk gotówki. Jeśli jednak szukamy pewnego zabezpieczenia, niezależnego od kryzysów gospodarczych, politycznych, ewentualnej dewaluacji czy klęsk żywiołowych, to złoto jest bardzo dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Korekty cen z pewnością będą się zdarzały, ale trzeba do nich podchodzić spokojnie i pod żadnym pozorem nie wyprzedawać swoich złotych zasobów.

spadek ceny zlota

Obecna tendencja zwyżkowa może być zapowiedzią przełamania spadków ceny złota, z którą mamy do czynienia od blisko 4 lat. Nie brak jednak sceptyków, którzy wieszczą dalszy spadek cen przestrzegając przed lokowaniem oszczędności w złoto. Analizowaniem rynku i gospodarki zajmują się całe zespoły specjalistów, od pewnego czasu wspierane dodatkowo przez zaawansowane superkomputery. Jednak dalej nie istnieje sposób na przewidzenie zmian na giełdzie ze 100% skutecznością.

Prognozy dla złota w 2022 roku

Towarzyszący jej spadek wartości pieniądza zachęca bowiem inwestorów do szukania skutecznych sposobów zabezpieczenia finansowego. Złoto jest natomiast postrzegane jako najbezpieczniejsza forma lokaty kapitału w obliczu inflacji. Wzrost poziomu inflacji jest zatem równoważny ze wzrostem kursu złota. Analogicznie, w okresie deflacji cena za gram złota zmaleje. Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku cena złota osiągnie dolarów za uncję, o ile utrzyma się wysoka inflacja, a gospodarka nadal będzie słabnąć. Najnowsze dane nie wskazują, by bieżące trendy miały się odwrócić.

Czy cena złota rośnie?

Na rynku spot kurs złota rósł nawet o 2,1 proc. do 1949,03 za uncję i był najwyższy od stycznia 2021 roku.

Jeżeli jednak potwierdzą się obawy, że nadchodzi recesja będzie drożeć. Na razie jednak przed nami „efekt odbicia zdechłego kota”. Złotu ciążą nie tyle przeszłe działania Fedu, co przewidywane działania przyszłe.

Polskę czeka jedna z najwyższych inflacji na świecie

W bieżącym tygodniu notowania złota kontynuują średnioterminowy spadkowy trend. Cena kontraktów na ten kruszec oscyluje obecnie już w okolicach 1730 USD za uncję, czyli na najniższych poziomach od ponad 9 miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że notowania eurodolara znajdują się obecnie w ważnym momencie, bowiem zbliżyły się do parytetu. To może wywołać chociażby krótkoterminowy ruch korekcyjny, a ten z pewnością sprzyjałby odbiciu notowań złota w górę.

Nie wiem, czy kiedyś wrócimy do takich poziomów – dodaje. Znajdujemy się w bardzo ważnych miejscach technicznych jeżeli chodzi o cenę złota i srebra. I prawdopodobnie inwestorzy będą chcieli to wykorzystać, choć może się skończyć właśnie na „efekcie odbicia zdechłego kota”.

spadek ceny zlota

„Giełdowa” cena złota wyrażona w polskim złotym w dalszym ciągu przekracza zł i jest o 11,1% wyższa niż na początku roku. Roczne stopy zwrotu ze złota wyrażone w PLN od 2018 roku są nieprzerwanie dodatnie – od końca 2017 roku cena złota wyrażona w polskiej walucie wzrosła o ponad 80%. Oznacza to również, że gdy spada zaufanie do rządu lub gospodarki, często spada wraz z nim wartość danej waluty. W takich scenariuszach wielu inwestorów zwraca się w stronę złota, aby zapobiec erozji ich bogactwa w wyniku dewaluacji waluty. Warren Buffett zarzeka się, że nie kupiłby złota, nawet gdyby staniało do 800 dolarów za uncję. George Soros mocno ograniczył ilość posiadanego kruszcu jeszcze przed ostatnią falą spadków notowań.

Incrementum przedstawiło prognozy dla złota. W raporcie też wyjaśnia dlaczego metal, mimo inflacji, zachowuje się tak słabo

Ceny złota spadły, chociaż rosyjska agresja na Ukrainę nadal podsyca napięcia geopolityczne i niepewność co do przyszłości. Inwestorzy, którzy postrzegali złoto jako bezpieczną przystań, są zaskoczeni. eurozone inflation hits 10-year high cad gdp disappoints Naturalnie wpływ polityki monetarnej w USA na złoto następuje za pośrednictwem siły amerykańskiego dolara. Póki co dolar zyskuje na fali risk-off, stanowiąc lepszą bezpieczną przystań niż samo złoto.

Jak zauważyliśmy wyżej, podaż i popyt mają wpływ na cenę złota, ale nie zawsze jego kurs jest adekwatny do ilości tego dobra na rynku i tego, jak duże jest zainteresowanie tym kruszcem. Oprócz tego cena złota spada czy rośnie w zależności od sytuacji gospodarczej, w tym inflacji, poziomu stóp procentowych czy kursu USD. Umacnianie się amerykańskiej waluty sprawia, że cena złota maleje.

Czy złoto będzie drożeć 2022?

Jeśli chodzi o prognozę cenową, to pod koniec 2022 roku, wedle analityków Incrementum, uncja złota powinna kosztować około 2 187 USD. Jednak nie warto będzie realizować zysków, tylko trzymać kruszec przez rozpoczętą dekadę, gdyż w 2030 roku uncja ma być warta około 4 821 USD.

Na przykład bank amerykański JPMorgan zarobił w tym roku około $1 miliarda na handlu metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem). Według danych firmy konsultingowej Coalition w 2020 r. Zarobek 50 największych banków inwestycyjnych z handlu metalami szlachetnymi podwoi się i wyniesie $2,5 miliarda.

Prognozowanie cen złota – czy ma sens?

Od kilku miesięcy ceny poruszały się w określonych granicach, zmiany zazwyczaj nie przekraczały jednego procenta dziennie. Nagle we wtorek ktoś rzucił Inwestowanie w złoto na rynek olbrzymią ilość kruszcu. Scenariusz bazowy zakłada 2,5-3,0% w Stanach Zjednoczonych, choć pojawiły się również prognozy wskazujące na 5%.

Ale jeśli myślisz o inwestycji w złoto, musisz zdać sobie sprawę, że wartość pieniężna złota jest tak naprawdę pochodną kilku, często kontrastujących ze sobą, sił rynkowych. Tak więc, zanim wyjdziesz na poszukiwanie złota, oto, co powinieneś wiedzieć. Około 1340 dolarów kosztuje w środę uncja złota na rynkach. Cena metalu pozostaje w okolicach najwyższego od roku poziomu z powodu coraz większego niepokoju politycznego wokół Korei Północnej.

Szczególnie mocno odczują go posiadacze portfela 60/40 (60% akcji, 40% obligacji), gdyż obie te klasy aktywów mocno ucierpią. Pewne jest natomiast, wedle analityków Incrementum, że złoto zachowa się całkiem nieźle, lepiej od innych aktywów, tym samym zapewniając relatywnie spokojne przejście przez ten trudny okres. Udostępnij Komentuj Złoto netflix większy potencjał spadkowy zgodnie z niedźwiedziami od kilku tygodni nie drożeje, bo przegrywa konkurencję z coraz mocniejszym dolarem i amerykańskimi obligacjami osiągającymi wyższe rentowności. Szansą dla kruszcu może być nadciągająca recesja, gdyż wówczas metale szlachetne staną się dla inwestorów “bezpieczną przystanią”. Koniecznie Otwórzcie Bezpłatne konto demona LiteFinance!

Sugeruje, że im większa szansa na zaostrzanie polityki pieniężnej w USA, tym gorzej dla cen złota. Nerwy posiadaczy większej ilości złota zostały w ostatnich godzinach wystawione na wielką próbę. Już dawno nie obserwowaliśmy tak nagłego załamania cen kruszcu.

Jednakże, wedle nich, nadchodzi Wielkie Rozczarowanie. Niewielu skorzystało na utworzeniu się w ostatnich latach bańki spekulacyjnej na ryzykownych aktywach. Tymczasem nadchodzi recesja, która wywoła Wielki Krach.

Ogromną rolę w kreowaniu cen złota mają także aktualne nastroje społeczne. Wydarzenia na arenie międzynarodowej związane z elekcją prezydenta Stanów Zjednoczonych czy wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej są powodem krótkoterminowych wahań kursu złota. Eskalacja napięć politycznych może być dla inwestorów bodźcem do odwrócenia się od tradycyjnej waluty i ucieczki w wartościowy kruszec. W przypadku złota wyróżnić można wiele czynników, zarówno ekonomicznych, jak i społecznych, które w większym lub mniejszym stopniu kształtują jego kurs.

Tak Polacy uciekają przed inflacją. Tyle złota jeszcze nigdy nie kupowaliśmy

W przeciwieństwie do waluty, która może zostać dodrukowana, złota nie sposób wyprodukować. Ponadto, od kilku lat można zaobserwować spadek ilości wydobywanego surowca. Przyczyną negatywnego trendu są chociażby wzrastające koszty wydobycia złota, które wpływają na podwyżkę cen królewskiego metalu. W czasach nieustannie zmniejszającej się dostępności złota, staje się ono coraz mniej przystępnym produktem, co przy wciąż rosnącym popycie wpływa na wzrost kursu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że cena złota nadal porusza się powyżej poziomu 1800 USD za uncję, który obecnie stanowi główną psychologiczną barierę dla strony podażowej.

Fed zakończył swoje dwudniowe posiedzenie, a komunikując się z rynkiem, przekazał informacje o utrzymywaniu swoich planów podwyżek stóp procentowych już w najbliższej przyszłości. Według słów szefa Fed Jerome’a Powella, podwyżki stóp mogłyby mieć miejsce już w marcu bieżącego roku, o ile będą temu sprzyjać warunki na rynku. Prezes Fed zaznaczył także, że jest miejsce na dalsze podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach i że nie powinny one zagrozić ożywieniu w amerykańskiej gospodarce, w tym na lokalnym rynku pracy. Najpierw w piątek wieczorem wyceny obsunęły się o około 40 dolarów do 1760 dolarów. Mogło się wydawać, że przez weekend sytuacja się ustabilizuje, ale w poniedziałek zaraz po wznowieniu notowań giełdowych przecena złota przyspieszyła. W najgorszym momencie wycena uncji spadła do 1672 dolarów – najniższego poziomu od ponad roku.

Fed wraz z dolarem tłamszą złoto i srebro

Od 2 grudnia, kiedy cena znajdowała się na lokalnym minimum w wysokości $1768, rozpoczął się byczy trend. Inflacja, ryzyko pandemii i napięcie geopolityczne doprowadziły do wzrostu – kurs XAU przekroczył $1900 za uncję. W ten sposób dolarowe notowania złota wymazały praktycznie całą wojenną premię, jaka pojawiła się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednakże to nie tylko kwestia wydarzeń w Donbasie i Kijowie.

You Want To Have Your Favorite Car?

We have a big list of modern & classic cars in both used and new categories.